Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Acil Vakalar

Diş ağrısı

Şiddetli veya sürekli diş ağrısı yaşıyorsanız acilen diş hekimine görünmelisiniz. Diş ağrısının en yaygın nedeni diş çürümesi, dişin birçok yerinde ve hatta diş eti dokusuna yayılabilen bir bakteri enfeksiyonudur. Bazen diş ağrısı, yalnızca dişin derinindeki bir enfeksiyon ağrısını gidermekle kalmayıp aynı zamanda dişin çıkartılmasını da önleyecek olan kanal tedavisine ihtiyacınız olabileceğini de gösterir. Bazen de gevşek bir dolgu veya hassas bir diş neden olabilir. Diş ağrısına neyin sebep olduğunu kesin olarak bilmenin tek yolu dişhekimliği ofisinden hemen bir randevu almanızdır.

Dişeti Acil Durumları

Ağız yumuşak dokularını ilgilendiren yaralanmalara ve enfeksiyonlara acil tedavi gerekebilir. Dişeti, dil veya yanak dokusu kazara ısırıklar, düşmeler, spor yaralanmaları ve çok sıcak sıvılar ile hasar görebilir. Dişeti çizgisinin altına yerleşen yabancı cisimlerden yaralanabilirler, ağrılı ve potansiyel olarak ciddi apseler geliştirebilirler.

Ağızdaki zarar görmüş herhangi bir yumuşak doku seyreltik tuzlu su ile yıkanmalıdır. Görünür pislik varsa silinmelidir. Kanama, genellikle bölgeye 10-15 dakika boyunca temiz, nemli bir malzeme basarak kontrol edilebilir. Bu işe yaramazsa, derhal acil servise gidin.

Dudak çizgisinin altında bulunan yabancı bir cisim bazen diş ipi ya da kürdan ile nazikçe çıkarılabilir. 

Acil Vakalar

TEDAVİ UYGULAMALARI