Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Diş eti iltihabı

Diş eti iltihabı

Diş ile ilgili acil durumlarda ve ağrı oluştuğunda, dikkatimiz genellikle dişler ile ilgili hastalıklara ve yaralanmalara odaklanır. Bununla birlikte, ağız yumuşak dokularının (dişeti, dil, dudaklar ve yanak astarı) da etkilenebileceğini unutmamak gerekir. Bu dokular kazara ısırıklar, düşmeler, spor yaralanmaları ve çok sıcak sıvılarla hasar görebilir. Dişeti çizgisinin altına yerleşen yabancı cisimlerden yaralanabilirler ve acılı ve potansiyel olarak ciddi apseler geliştirebilirler.

Yumuşak Dokular İçin İlk Yardım

Ağızda yumuşak doku yaralanmaları genellikle fazla kanamamaktadır - ancak tükürük ile kan karışması, herhangi bir kanamanın gerçekte olduğundan daha kötü görünmesini sağlayabilir. Bu tip bir yaralanmaya yardım etmek için önce ağzınızı seyreltik bir tuzlu su çözeltisiyle yıkamalısınız. Bir yara görünüyorsa, hafif sabun ve su ile temizlenebilir; Eğer mümkün değilse, yabancı maddeleri elle çıkarmaya ve tekrar durulamaya çalışın.

Kanama genellikle gazlı bezin (ya da mevcut değilse başka bir temiz materyalin) yaralanma bölgesine sıkıştırılması ve 10-15 dakika boyunca orada tutulması ile kontrol edilebilir. Kanama durmazsa derhal tıbbi yardım gerekecektir. Değerlendirme ve tedavi için yaralanmadan sonraki 6 saat içinde bir diş hekimine gitmeye çalışın. Bu, hasarın boyutunun belirlenmesi, ilk onarım prosedürlerinin uygulanması ve ara sıra yaranın dikilmesi içindir.  antibiyotik ve / veya tetanoz aşısı da yapılabilir.

Yabancı vücutlar

Bazen, dişler ve diş etleri arasındaki boşluğa yabancı cisimler yerleşebilir ve tahrişe ve enfeksiyona neden olabilir. Özellikle bunu yapmaya eğilimli görünen gıdalar (örneğin patlamış mısır kabuğu) vardır, ancak ağız içine yerleştirilen diğer maddeler - kürdan veya tırnakta bu soruna da neden olabilir.

Eğer dişetinin altında sıkışmış bir şey hissederseniz, diş ipi kullanarak çıkarmayı deneyebilirsiniz: Nesneyi çıkarmaya çalışmak için diş ipini yavaşça  dişeti çizgisinin aşağısında hafifçe çalıştırın. Bir kürdan da çalışmanıza yardımcı olabilir - ancak çok sert bastırmaktan veya nesneyi daha derine itmekten kaçınınız. Bu işe yaramazsa, mümkün olan en kısa sürede bir diş hekimine başvurun. Cisimi bulmak ve kaldırmak için özel araçlar gerekebilir ve enfeksiyonu önlemek için size ilaç verilebilir.

Periodontal (dişeti) abseler

Bazen dişeti kaynaması denir, periodontal apseler diş ve diş etleri arasında oluşabilecek bir irin dolu kesedir. Buna, yiyeceklerden veya diş eti çizgisinin altında sıkışan diğer nesnelerden veya kontrol edilemeyen periodontal hastalıktan gelmiş olabilecek bir enfeksiyon neden olur. Basınç içlerinde hızla yükseldiğinden, abseler genellikle acı vericidir. Belirtiler aniden ortaya çıkan zonklama, diş ağrısı, dişeti veya yüzün hassasiyeti ve şişmesi ile olur. Bazen irini boşaltmak basınç ve ağrıyı hafifletir, ancak tuhaf bir tada neden olabilir.

Tedavi edilmediğinde apseler aylarca orada kalabilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılmış enfeksiyonlar da dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle yukarıda belirtilen semptomları yaşarsanız hemen bir diş hekimine görünmeniz gerekir. Diş Hekimi apseyi bulacak ve uygun bir şekilde tedavi edecektir. Tedavi genellikle sıvıyı boşaltmayı, etkilenen bölgeyi iyice temizlemeyi ve enfeksiyonu kontrol etmeyi içerir.

Diş eti iltihabı