Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Travmatik Dental Yaralanmalar

Travmatik Dental Yaralanmalar

Travmatik dişhekimliği yaralanmaları her yaştan insanda ve aktivite seviyesinde ortaya çıkabilir. Araba kazası, merdivenden düşme veya basketbol maçı sırasında yüze bir dirsek gelmesi sebebi olabilir. Çoğu diş tedavisinde olduğu gibi, travmatik dental yaralanmalarında birincil hedef, dişleri kaybolma riski altında tutmak ve onları tam işlevsel ve normal görünüme geri döndürmektir. Çoğu durumda, bir dişin korunması ile kaybı arasındaki fark, yaralanmanın hemen sonrasında doğru harekete geçilmesine bağlıdır.

Sporla İlgili Dental Yaralanmalar

Her yaştan insan spor yapmayı çok seviyor. Yine de, sporun sunduğu gerçek yararlar kazanmak için yaralanma riskini kabul etmek ve buna karşı hazırlıklı olmak zorunludur.

Diş travması tüm spor yaralanmalarının önemli bir bölümünü oluşturur, ancak bu yaralanmaların birçoğu önlenebilir. Nasıl? Yüksek kaliteli bir ağız koruması ile. Dayanıklı bir dişin yerine konulmasının ömür boyu maliyetinin 20.000 doları aştığı tahmin edildiğinde, iyi bir ağız koruyucu, spor ekipmanlarında yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir: Sporla ilgili diş yaralanması riskini azalttığı gösterilmiştir.

En iyi türden ağız sağlığı koruması, diş hekiminizin ofisinde bulunan bir türdür. Kendi diş modelinizden özel olarak üretilmiştir, bu nedenle güçlü, hafiftir ve mükemmel bir şekilde takılmıştır. Siz (veya çocuğunuz) spor yapıyorsanız, vazgeçilmez olan bu güvenlik unsurunu sorun. Özel dental türleri söz konusu olduğunda ne yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Çatlak veya Kırık Dişler

Amerikan Endodontistler Birliği'ne göre dişlerin çatlak dişler en sık görülen diş yaralanmasıdır. Dişler çatlamış veya kırılmışsa veya dokunulamayacak kadar gevşek veya yumuşadıysa, 12 saat içinde bir diş hekimini görmeyi ihmal etmeyin. Çıkan diş parçalarını bulmaya çalışın, çünkü bunları diş renkli bağ materyaliyle tutturabilirsiniz.

Düşmüş dişler

Eğer kalıcı bir dişiniz yuvasından çıkmışsa çok dikkat gerektirir. Önce dişi alın, eğer kirli ise, hafifçe suyla temizleyin. Dişin kök kısmına dokunmamaya çalışın. Daha sonra, mümkünse, dişin soketine geri yerleştirin (doğru yönde olduğundan emin olun) ve bölgeye beş dakika boyunca hafif, sürekli basınç uygulayın. Dişleri tutmaya yardımcı olması için ıslak mendil veya gazlı bez kullanabilirsiniz. Daha sonra acil diş tedavisi alınız.

Dişin yeniden dikilmesi mümkün değilse, hastayı dişleri ve yanakları arasında tutun veya hastanın tükürüğüyle bir plastik torbaya koyun veya bir bardak soğuk süt içine koyun. Bölgeye basınç uygulayarak diş sokusundan kanamayı kontrol edin (mümkünse gazlı bez kullanın) ve hastayı ve dişi, mümkün olan en kısa sürede bir acil tedavi merkezine götürün. Bununla birlikte, süt dişlerinin genellikle yeniden dikilmesi gerekmez.

Kısmen Yerine Getirilen Dişler

Dişler çeneye doğru itilir ya da kısmen dışarı doğru itilirse ya da uyuşmazlarsa, hasta, kazadan sonraki altı saat içinde bir diş hekimi ya da ağız cerrahını görmelidir. Ağzın dikkatlice incelenmesi (gerekirse x-ışınları) hasarın boyutunu ortaya koymalı ve hangi restoratif tedavilerin gerekli olabileceğini belirtmelidir.

Yumuşak Doku Yaralanmaları

Dişlere ek olarak, diş yaralanmaları sıklıkla diş etlerine, dile ve ağızda hasara neden olur. Bu yumuşak doku yaralanmaları oluştuğunda, derhal aşağıdaki önlemleri alıp en yakın zamanda bir diş hekimi görmeniz en iyisidir: Mümkünse alanı sabun ve su ile yıkayın ve durulayın veya pislik ve yabancı maddeleri elle temizleyin. Kanama genellikle yaranın üzerine konan gazlı bezlere doğrudan doğruya hafif basınç uygulayarak kontrol edilebilir. Yaklaşık 10 dakika boyunca kontrol edilemiyorsa, bir acil servise gidin.

Dişhekimlerine danışarak travmatik bir dişçilik hasarına karşı daha ayrıntılı bilgiler almaktan çekinmeyin.

Travmatik Dental Yaralanmalar