Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Diş Çekimi

Diş Çekimi

Diş hekimliğinin temel amacı, doğal dişlerinizi korumak ve mümkün olduğunca sağlıklı tutmaktır. Belki de travma ya da çürüme yüzünden ciddi hasar gören bir dişin var; Ya da sonradan sizin için sorun yaratacak etkilenmiş bir yirmilik dişi. Belki de sizin genç çocuğunuz ortodontik tedavi görecek ve kalabalık olarak adlandırılan yetişkin dişleri için önemsiz boşluk oluşacak. Ya da daha küçük yaştaki çocuğunuzun geçmiş zaman geçmesine rağmen inatla yapışan bir bebek dişi var.

Nedeni ne olursa olsun, diş çekimi rutin bir işlem değildir. Bu minör cerrahinin ne kadar basit olduğu, ağızda çıkarılacak dişin nerede bulunduğu ve kökünün neye benzediğine bağlı olacaktır. Örneğin, tek bir düz köklü bir ön dişin, çok köklü bir molar dişten çıkarılması daha kolaydır. Bu molar, etkilenen bir yirmilik dişi olduğunda, özellikle dişeti dokusuyla ve kemikle çevrili yüzeyin altında olduğu için geçerlidir. Çoğu zaman, yirmilik dişinin yolundaki diğer dişler tarafından tamamen patlaması (büyümesi) engellenir.

Yine de diş çekimi deneyimli bir elle yapılırken korkulacak bir şey değildir. Bir dişin çevreleyen kemiğine sıkı bir şekilde sabitlenmediğini biliyorsunuz. Aslında, kemiğe, periodontal bağ olarak bilinen bir lif ağı vasıtasıyla bağlanır. Diş dikkatle manipüle edilerek, bu elyaflar ayrılabilir ve diş fazla sorun olmadan serbest kalır.

Diş Çekmenin Nedenleri

Yukarıda belirtildiği gibi, bir dişin çıkarılması için çeşitli nedenler olabilir. Herhangi bir diş tedavisi hakkında artılarını ve eksilerini, çekilmesi de dahil olmak üzere sorular sorarak emin olun.

Travma veya Hastalık - Her iki durumda da, dişin kurtarılmasının birkaç yolu vardır. Hasar gören dişin kaplanması veya kök kanal tedavisi ya da her ikisine de ihtiyacı olabilir. Fakat bazen bu yöntemler bile dişin iyi çalışması ve iyi görünmesi için yeterli değildir; Dişi çekmek ve onu güçlü ve canlı bir diş implantıyla değiştirmek daha iyi olabilir.

Ortodontik Tedavi - Diş kemerlerinin (çeneler) büyüklüğü çok fazla olduğu zaman, kalabalık olarak bilinen dişlerin çıkarılması bazen yapılır. Bir veya daha fazla diş çıkarılarak yeterli miktarda alan açıldıktan sonra, kalan dişler düzgün şekilde hizalanabilir. Ortodontik nedenlerle en sık çıkarılan dişler, (köpek) dişlerinin yanında olan ilk dişlerdir.

Gömülü Yirmilik Dişler - Gömülü yirmi yaş dişleri erken kaldırılması komşu sağlıklı dişler, kemik, diş eti dokusu, sinirler ve kan damarlarının zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Eğer gömülü yirmi yaş dişi kötü bir konumda ise, kökleri tamamen oluşmadan önce onu kaldırmak en iyisidir.

Bebek Dişleri - Bir bebek dişinin konumu dışındaysa veya doğru sırada değilse, altındaki kalıcı diş olağan şekilde patlamaz. Bu durumda, bebeğin dişinin çıkarılması daha sonra ortodontik tedavi ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Diş Çekimi