Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Kan Sulandırıcı Ve Diş Prosedürleri

Kan Sulandırıcı Ve Diş Prosedürleri

Milyonlarca insan kalp krizi ve inmeyi önlemeye ve kalp ritim bozukluğu ve stent yerleştirilmesi dahil olmak üzere çeşitli tıbbi durumları yönetmeye yardımcı olmak için düzenli olarak antikoagülan veya antitrombositik ilaçlar ("kan inceltici" olarak adlandırılır) kullanır. Bu ilaçlar kanıtlanmış, hayat kurtarıcı yararlar sağlarken, kanamaların artması gibi yan etkilere neden olabilirler. Dolayısıyla, bunlardan birine kullanıyorsanız ve diş prosedürünüz olması gerekiyorsa endişe kaynağı olabilir.

Antikoagülanlar, bugün özellikle kalp hastaları için daha yaygın kullanılan farmasötik maddeler arasındadır. Antikoagülan ilaçların amacı, kanın pıhtılaşmasını (birlikte toparlanması) normalde olduğu kadar kolay tutmaktır; bu, inme veya kalp krizine neden olabilecek bir kan damarının içinde pıhtılaşma şansını azaltır.

Bu ilaçlardan bir veya daha fazlasını kullanıyorsanız, herhangi bir kanamanın durması daha uzun sürer. Bazı diş veya cerrahi prosedürler için, bu dikkate alınması gereken bir faktördür. Yapmanız gereken en önemli şey, eğer herhangi bir antikoagülan veya antitrombosit ilaç kullanıyorsanız, özellikle de almaya başlamış iseniz diş hekiminize derhal haber verin. İlacınızın adı ve dozu, kayıtlarınızda belirtilecek ve gerekirse sizin için en iyi olanı belirlemek için kardiyologunuz (veya başka uzmanınız) istenecektir.

Kan inceltici ile dental çalışma

Her hasta farklı olmakla birlikte, antikoagülan ilaçlar alırken dişçilik yapmak için genel olarak kabul görmüş bazı kurallar vardır. İlaç geçici olarak alınırsa (örneğin diz değiştirildikten sonra) en güvenli seçim, zorunlu olmayan dişhekimliği prosedürlerini ertelemek olabilir. Bununla birlikte, birçok durumda, antikoagülan kullanırken gerekli işlerin yapılması tamamen mümkündür. Her durumda, kanamaların artma riski, ilacın içilmesinin daha ciddi sorunlara yol açma ihtimaline karşı dengelenmesi gerekir.

Bir takım çalışmalar, örneğin birçok temizlik, dolgu ve restorasyon gibi yaygın diş hekimliği prosedürlerinde antikoagülan ilaçları geçici olarak durdurmaktan daha güvenli bir şekilde kullandığını göstermiştir. Bunun nedeni, hemostatik cihazlar ve minimal invaziv cerrahi teknikler kullanarak kanamaların yerel ölçümlerle (gazlı bezler gibi ıslatılması) kontrol altına alınması genel olarak mümkündür. Dişçilik çalışmalarını günün erken saatlerinde planlamak ve daha sonra dinlenmek için bol miktarda zaman geçirmek de meydana gelen kanamaları kontrol etme olanağı sağlar.

Daha Kompleks İşlemler

Bazı durumlarda, antikoagülan kullanan insanlara diş ekstraksiyonu veya implant yerleşimi gibi daha kapsamlı diş prosedürleri önerilebilir. Her zaman olduğu gibi, antikoagülan ilaçları durdurmanın potansiyel riskleri ve yararları dikkatlice tartılmalıdır. Karar verme sürecinde yardımcı olmak için, protrombin zamanı (PT) veya Uluslararası Normalleştirilmiş Oran (INR) gibi bir veya daha fazla tanı amaçlı kan testi sipariş edilebilir. Daha sonra, test sonuçlarına ve klinik tecrübelere dayanarak bir karar verilebilir.

Genel diş hekimliği prosedürlerinin hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olması son derece nadir ise de, mümkün olduğunca az şansa sahip olmak mantıklıdır. Bu nedenle, bize otlar ve vitaminler de dahil olmak üzere alıyor olabileceğiniz herhangi bir ilaç hakkında bilgi vermelisiniz.

Kan Sulandırıcı Ve Diş Prosedürleri