Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Sinüs Cerrahisi

Sinüs Cerrahisi

Eksik veya çıkmış bir dişin en son teknolojiye sahip bir diş implantasyonu ile değiştirilmesini isterseniz, diş hekimi ilk önce çenenizin implant bağlamak için yeterli kemiğe sahip olduğunuzdan emin olması gerekir. Bu, hangi diş tipinin değiştirildiğine bakılmaksızın geçerlidir. Bununla birlikte, üst sırt dişiyse ve implantın gitmesi gereken diş eti altında yeterince kemik yoksa, implantın tabanı temel sinüs boşluğu olarak adlandırılan bir hava alanı (burun kenarında bulunur) vasıtasıyla ayağa kalkabilir.  Bir diş implantını havaya bağlayamayacağınız için, bu bir sorun teşkil eder - ancak çoğu zaman "sinüs membran kaldırması" olarak adlandırılan küçük ofis içi cerrahi prosedür ile çözülebilecek bir yöntemdir.

Sinüs membran kaldırması veya sinüs artırımı, esasen sinüs boşluğunun tabanını yükseltmek için bu hava alanının tabanını doldurmak için kemik eklenmesini içerir. Neden orada yeterince kemik olmaz ki zaten? Bazı insanlar için, bunlar sadece sinüs boşluklarının büyüklüğü ve şekilleri meselesidir. Diğer durumlarda, kemik aslında bölgede kaybolmuştur. Örneğin, dişiniz uzun süre eksikse, onu çevreleyen kemik bozulmaya başlamış olabilir. Kemik genel olarak güçlü kalmak için teşvik edilmelidir; Çene kemiğinde, bu stimülasyon dişlerden gelir. Dişler kaybolduğunda, kemik uyarıyı kaybeder ve vücut o bölgede yeni kemik hücresi yapmayı bırakır. Bu, kemik hacminde ve yoğunluğunda bir azalmaya yol açar. Ayrıca, diş kaybınız periodontal (dişeti) hastalıktan kaynaklanıyorsa, diş destekli kemik hastalığın bir sonucu olarak azalmış olabilir. Kemik yetersizliğinin nedeni ne olursa olsun, sinüs membran kaldırması, ihtiyaç duyulduğu yerde daha fazla kemik oluşturabilir.

Bu ek kemik nereden geliyor? Vücudunuzun başka bir yerinden, örneğin çenenizin bir başka parçası veya kalçanızdan gelen kemik olabilir. Ancak çoğu zaman, bu tür amaçlar için bir laboratuarda işlenmiş olan kemik greft malzemeleri olacaktır. Orijinal kaynak bir insan ya da hayvan donörü olabilir (genellikle inek olabilir). Sentetik ürünler de kullanılabilir. Tüm aşı materyalleri, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmalı ve kurallarına göre hazırlanmalıdır. Malzemeler tamamen onları steril, bulaşıcı olmayan ve reddetme faktörleri içermeyen özel olarak işlenir. Çoğunlukla, kemik greftleri vücudun sonunda kendi kemiğiyle yer değiştireceği iskele gibi davranır.

Prosedür

Ameliyat planlamadan önce, diş hekiminiz sinüsün şeklini, yerini ve sağlığını x-ray görüntüleme yöntemiyle değerlendirecektir. Anestezi için seçenekleriniz de tartışılacaktır. Ameliyatın kendisi genelde, lokal anestezi altında alanı uyuşturarak, rutin bir dolum gibi gerçekleştirilir. Bazı insanlar ek sedasyon veya anti-anksiyete ilaçları gerektirebilir; bu ilaç ya oral olarak (ağızdan) ya da enjeksiyon vasıtasıyla damardan uygulanabilir.

Alan tamamen uyuştuğunda, eksik diş veya dişlerinizi içeren kemiğin ortaya çıkması için dişetinizde bir kesi yapılacaktır. Kemiği sinüs hattı zarını açığa çıkarmak için küçük bir açılım yapılacak. Bu membran kaldırılacak ve altındaki boşluk kemik greft materyali ile doldurulacaktır. Daha sonra dişeti tekrar dikilir. Bazı durumlarda, implant (lar) dişeti kapanmadan önce aşı materyaline doğrudan yerleştirilebilir ve daha sonra implant yerleştirmek için ikinci bir cerrahi prosedürün gereğini ortadan kaldırır. Bununla birlikte, genellikle, implant yeri yerleştirilmeden önce cerrahi alanın yaklaşık 6-7 ay boyunca iyileşmesine izin verilir.

Sinüs Cerrahisinden Sonra Ne Bekleyeceksiniz?

Orta derecede şişlik ve genellikle birkaç gün süren bazı hafif rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Üstten etkilenmiş bir dişini çıkarmaya benzer şekilde. Bazen non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (reçeteli veya reçetesiz) bunun en aza indirgenmesine yardımcı olmak için önerilir. Enfeksiyonu önlemek için bir dizi antibiyotik reçete edilebilir. Sinüs zarı biraz iltihaplanırsa, hafif tıkanıklık hissine neden olur, bir dekonjestan yardımcı olabilir.

Sinüs Cerrahisi