Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Ağız Kokması

Ağız Kokması

Kötü Nefes ya da ağız kokusu, milyonları etkileyen utanç verici bir sorundur. Bununla mücadele etmek için birçok kişi nefes nane şekeri, sakız, sprey ve ağız gargaraları kullanıyor. Aslında, yalnızca geçici bir düzeltme sunmasına rağmen, insanlar bu ürünlere her yıl milyarlarca lira harcıyor. Kalıcı nefret kokularından kalıcı bir şekilde kurtulmak, diş hekimleri için küçük bir dedektif çalışması gerektirir.

Kötü nefes, herhangi birini geçici olarak etkileyebilir. "sabah nefes"inizi veya ağzınızın soğan yedikten veya kahve içtikten sonra ki kokusunu düşünün. Bununla birlikte, bazı insanlar, gün boyunca her geçen gün belirgin derecede hoşa gitmeyen kokulara maruz kalırlar. İşte o zaman, sorunun nedenini bulmak önemli, bu nedenle kalıcı bir çözüm elde edilebilir.

Nedenler

Çoğu zaman kötü nefes, ağızda sıkışan gıda parçacıklarından kaynaklanır ve daha sonra ağız bakterileri tarafından işlenir. Ağızla ilişkili ağız kokusu için en yaygın yer, dilin arka tarafında bulunur; burada, büyük miktarlarda doğal olarak bulunan bakteri, yiyecek kalıntıları, ölü cilt hücreleri ve burun sonrası damla (burundan boğazdan aşağı inen mukus) gelişebilir. Bu bakterilerin atık ürünleri, çürümüş yumurtalara benzeyen bir kokuya sahip uçucu kükürt bileşiklerini (VSC'ler) içerir. Bakterilerin ve yiyecek parçacıklarının sıkışabileceği diğer yerler, dişlerin arasında, dişetlerin altında ve ağız içi aletler veya protezlerde bulunur. Kötü oral hijyen, bu problemlerin yanı sıra kötü kokulara neden olabilecek diş çürümesi ve diş eti hastalığının önünü açar.

Diğer sağlık koşulları ve alışkanlıklarınızın nefesinizi etkilemesi mümkündür. Ağız kokusu (antibiyotik kullanımı neden olabilir) oral mantar enfeksiyonu ya da sistemik (genel diyabet, böbrek yetmezliği ya da karaciğer hastalığı arıza gibi bir vücut bile) sinüs veya solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerde ortaya çıkabilir. Sık sık bazı ilaçların yan etkisi olan (kserostomi) kronik ağız kuruluğu, ve tütün kullanımı da bu soruna katkıda bulunabilir. Stres, diyet ve hormonal değişiklikler bile nefesinizi etkileyebilir.

Dişhekiminiz Nasıl Yardımcı Olur?

Kötü nefes sıklıkla ağızda ortaya çıktığı için, diş hekimlerinin ofisi daha iyi kokulu nefes arayışına başlamak için en iyi yerdir. Ayrıntılı bir incelemeden sonra aşağıdakilerden herhangi biri tavsiye edilebilir:

Ağız hijyeni talimatı. Fırça ve diş eti fırçasının daha iyi nasıl kullanılacağının göstergesinden veya protezlerinizi daha iyi temizlemenin avantajlarından yararlanabilirsiniz. Gerekirse dilinizin arkasını temizlemek için bir dil kazıyıcının nasıl kullanılacağı konusunda talimat da alabilirsiniz.

Profesyonel diş temizliği. Gıda parçacıkları, bakteriler ve kalsifiye tortular kendilerine ulaşamadığınız yere sıkışabilir - ancak özel diş aletleri olabilir. Düzenli mesleki temizlik, genel olarak iyi ağız sağlığı ve özellikle de iyi kokulu nefes teşvik etmek için mükemmel bir yoldur.

Diş çürümesinin tedavisi. Kötü nefes, doldurulması gereken büyük, açık boşluklardan veya tamir edilmesi gereken eski, hatalı dolgulardan kaynaklanabilir.

Dişeti hastalığının tedavisi. Daha gelişmiş diş eti hastalıkları diş etlerinin dişlerden ayrılmasına ve bakterilerin gelişebileceği cebi oluşturmalarına neden olur. Diş eti hastalığınız varsa, dişlerin köklerinin, antibiyotiklerin ve ileri vakalarda periodontal cerrahinin derinlemesine temizlenmesi de dahil olmak üzere periodontal terapiye ihtiyacınız olabilir.

Enfeksiyon tedavisi. Ağızda ortaya çıkmayan enfeksiyon, uygun tıbbi uzman tarafından tedavi edilmelidir.

Kötü nefesinizin nedeni ne olursa olsun, ihtiyacınız olan tedaviyi aldığınızdan emin olmak için buradayız.

Ağız Kokması