Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Beslenme Ve Ağız Sağlığı

Beslenme Ve Ağız Sağlığı

Muhtemelen, dengeli bir diyetin sürdürülmesinin genel sağlığınız için bir dizi avantaj sağladığını fark etmişsinizdir. Diyetin dişlerinizin ve diş etlerinin sağlığını doğrudan etkilediğini biliyor muydunuz? Hamileliğin altıncı haftasında bir bebeğin dişleri oluşmaya başlar ve üçüncü veya dördüncü ayda mineralize olur, hepsi doğumdan önce başlar. Bu süre zarfında, bekleyen bir annenin, D vitamini, fosfor ve protein ile birlikte çok miktarda kalsiyum (dişlerin ana bileşeni) almaları gerekir. Süt, peynir ve yoğurt da dahil olmak üzere süt ürünlerinin hepsi bunlara sahiptir. Brokoli ve lahana da kalsiyum içerirken, etler iyi protein ve fosfor kaynaklarıdır. Bu gıdalar, genç yaşlarında dişleri gelişmeye ve mineralize olmaya devam eden çocuklar için de önemlidir.

Yaşam boyunca, ağız dokuları sürekli olarak geri dönüşümlüdür; Bu süreci desteklemek için çeşitli besin öğelerine ihtiyaçları vardır. Çalışmalar sürekli yüksek oranda meyve ve sebze alımının oral kanser riskini ve diğer kanser türlerini azalttığını göstermektedir. Bu nedenle, besleyici bir diyet, her yaşta ağız sağlığı ve genel sağlığımız için önemlidir.

Dişlerinizi Koruyun

Uyguladığınız diyet diş çürüğü ve mine erozyonu için önemli bir rol oynar. Ağzınız her türlü bakteri için doğal olarak misafirperverdir. Bu mikroorganizmaların bazıları yararlı, bazıları zararlıdır ve zararlı olanları şekerin sürekli kaynağıdır. Diyetiniz şeker ürettiği gibi, bu bakteriler de dişlerinizin minesini yiyebilen asitler üretirler ve kanal denilen küçük delikler oluştururlar. Tedavi edilmeden bırakılırsa, diş çürükleri daha kötü olur, oldukça ağrılı hale gelir ve dişlerin dökülmesine sebep olur.

Bu nedenle şeker eklenmiş yiyecek ve içeceklerden kaçınmak önemlidir. Şeker arzusu varsa (ve hepimiz zaman zaman yaparız), meyve veya şekerleme çubuğu yerine taze meyve veya yoğurt seçin. Neyse ki, tahıl gıdaları, meyve ve sebzelerdeki şekerlerin, ekmek, pirinç ve patates gibi nişasta bakımından zengin elyaf gıdalardaki şekerlerin dişlere zararlı olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Çok su içmek, asitleri nötralize ederek dişleri koruyan sağlıklı bir tükürük tedarik etmenize yardımcı olabilir. Şekerli bir atıştırmadan sonra bir parça peynir yiyerek ağzınızda bulunan asidi nötralize edebilirsiniz.

Beslenme Ve Ağız Sağlığı