Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Diş İpi Nasıl Kullanılır

Diş İpi Nasıl Kullanılır

Her zaman günde iki kez fırçalayın, yemekler arasında şekerli aperatiflerden kaçının ve düzenli olarak dişçiye gidin. Dişlerini hala diş ipi ile temizlemen gerekiyor mu?

Diş ipi ile temizleme. Kısa cevap: Evet, günde en az bir kere. Muhtemelen diş ipi dişlerin yüzeylerine yapışan bakteri plağına karşı en önemli silahınızdır. Plak diş bozunmasının başlıca nedenidir; fakat aynı zamanda periodontitis (diş eti hastalığı), ağız kokusu ve diğer hastalıkların da başlıca sebebidir. Fırçalama iyi bir başlangıçtır - ancak dişler arasındaki küçük boşluklar ve diş etleri altında bir fırçanın ulaşamayacağı yerlerde diş ipi plakayı çıkarmaktadır. Aynı zamanda diş yüzeylerini cilalamakta ve diş eti hastalığı riskini azaltmaktadır.

Bazı insanlar diş ipi verme zamanlarının bulunmadığını düşünebilir, ancak dişleri sarkmazsanız, diş ipi dökmek yalnızca birkaç dakika alır. Eğer günde sadece bir kez diş ipi kullanacaksanız, bunu uyurken hemen önce gece yapmak en iyisidir. Çünkü uyurken ağızda daha az tükürük var, bu nedenle plak daha konsantre ve potansiyel olarak daha zararlı. Düzgün diş ipi teknikleri öğrenmediyseniz, burada harika bir iş yapmak için bazı kolay ipuçlarını içeren adım adım bir yaklaşım var.

Uygun Diş İpi Kullanım Tekniği

18 cm uzunluğunda bir diş ipi kes. Her iki elin orta parmağının etrafına yaklaşık  2-3 kez sarın. Dişlerinizi ağzınızın tüm alanları için doğru şekilde konumlandırmak için başparmaklarınızın ve parmaklarınızın farklı kombinasyonlarını kullanabileceksiniz.

İPUCU: İnsanların diş ipi ile temizleme yaparken ki en yaygın yanılgısı, dudaklarını sıkıştırması ve yanaklarında parmaklarını ağzına almayı imkansız hale getirmesidir. Dudaklarınızı ve yanaklarınızı rahatlatın.

Şimdi diş ipini dişleriniz arasındaki boşluğa hafifçe yönlendirin.

İPUCU: Boşluk sıkı olsa bile, diş iplerinizi takarken diş etlerine yapışmamaya çalışın. Burada diş ipini yan yana çekerek dişlerin arasında hafifçe kaydırdırmak iyi bir fikir.

Diş ipini nasıl dişler arasına daldınracaksınız. Her diş boşluğunda iki taraf vardır ve dişleriniz arasındaki dişeti dokusuna zarar vermemek için her bir tarafı ayrı ayrı diş ipi ile temizlemek gerekir. Diş ipini, diş eti çizgisine indiğinizden sonra dişler arasındaki en yüksek temas noktasına kadar gittiğinizden emin olarak diş yüzeyinde yukarı ve aşağı doğru çalıştırın. Diş ipiyle "C" harfini oluşturan, diş kenarında eğri bırakarak, dişeti üçgeninden uzak parmaklarınızla basınç uygulayın.

İPUCU: Parmaklarınızın dişin önüne ve arkasına mümkün olduğunca yakın olmasını istersin, böylece gıcırtılı temiz bir ses duyana kadar her iki parmak da yukarı ve aşağı uyum içinde hareket eder. 

Ardından, parmaklarınızı dişler arasındaki üst temas alanına getirin ve alanın diğer tarafına kaydırın. Ters yönde parmaklarınızla basınç uygulayın ve tekrarlayın.

Dişler arasındaki ipi kaydırın. yıpranmış veya kahverengimsi ise, bu iyi: Plakları kaldırıyorsun demektir.  

Diş İpi Nasıl Kullanılır