Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Dişler Nasıl Fırçalanmalı

Dişler Nasıl Fırçalanmalı

Çoğu insan gibi iseniz, büyük olasılıkla çocukken nasıl fırça yapacağınızı öğrendiniz... ve ihtimal dahilinde ki o zamandan beri bunu nasıl yaptığınızı düşünmemişsinizdir. Bu anlaşılabilir - fakat bir nokta var ki ağız hijyen tekniklerimizin gelişmelerini kullanabilirsin. İşte dişlerinizi fırçalamanın doğru yolu hakkında birkaç ipucu ... artı, bunu neden yaptığımızın bir hatırlatıcısı.

Birincisi, sebeplerin nedenleri: Fırçalama, plakların çıkarılması için etkili bir yoldur - yapışkan, bakterilerden yüklü biyofilm, inatla dişlerine yapışır. Plaka içindeki bakteriler, dişin emayesini aşındıran asitler üretir ve diş çürümesine neden olabilir. Plak diş eti hastalığına ve ağız kokmasına da neden olabilir. Aslında, diş hastalıklarının % 90'dan fazlasının tek başına plak birikiminden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Diş macunu içindeki florür, plak temizlemenin yanı sıra diş minesini güçlendirir ve dişlerin çürümeye karşı daha dirençli olmasını sağlar. Ayrıca, fırçalama, ağzınızı daha temiz bir hale getirir ve nefesinizin daha taze kokmasını sağlar. Dişlerinizi fırçalamak için tek bir "doğru" yol bulunmamasına rağmen, onları tamamen temizlemek için size yardımcı olabilecek birkaç yöntem var. 

Doğru Fırça Tekniği

Başlamak için küçük başlı, yumuşak kıllı bir diş fırçası seçin, hafifçe parmaklarınızla (yumruğunuzdan değil) kavrayın ve bir bezelye boyutunda florür diş macunu sıkın.

Kılları yukarı dişlerin dışına, diş eti çizgisine doğru hafifçe 45 derecelik yukarıya doğru tutun.

Fırçayı hafifçe dişler ve diş etleri üzerinde yumuşak vuruşlarla süpürün - veya eğer isterseniz dişleri temizlemek için elips şeklinde bir (dairesel) hareket kullanın.

Dişler arasındaki boşlukları temizlediğinizden emin olun. Diş etlerini  gıdalardan uzaklaştırmak için süpürme hareketini kullanabilirsiniz.

Bir fırça genişliği yaptıktan sonra, dişlerin bitişik alanına gidin ve tekrar edin. Dişlerin üst sıralarının dış yüzeylerini temizlemeyi bitirene kadar devam edin.

Alt dişlere geç. İşlemi tekrarlayın, fırçayı diş eti çizgisine doğru yaklaşık 45 derece eğin. Alt dişlerin dış yüzeyini temizlemeyi bitirin.

Üst dişlerin içlerine geçin. Kılları dişetlerine doğru eğirerek, üst dişlerin iç kısmını nazik darbelerle temizleyin.

Alt dişlerin içine geçin. Fırçayı aşağı eğin ve işlemi tekrarlayın.

Şimdi çiğneme yüzeylerinin zamanı geldi: Kılları molarlara karşı düz tutarak, arka dişlerin çukur ve tepe bölümünü temizleyin. Bunu üst ve alt dişlerin tümü için yapın.

Son olarak bakterileri çıkarmak ve nefes tazelemek için dilinizi hafifçe fırçalayın.