Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Florür

Florür, hem taze hem tuzlu su kaynaklarında doğal olarak bir dereceye kadar bulunan bir mineraldir. En önemli dental faydası, dişlerin mineral yapısına kolayca dahil edilmesidir, böylece onları daha güçlü ve çürümeye karşı dirençli hale getirir. Florür, oluşmaya başlayan küçük oyukları tersine çevirebilir. Daha az diş çürüğü, önemli dental kaçınmanın ve doğal dişlerin ömrü boyunca kalmasının daha iyi bir şansı olduğudur.

Bugün satılan diş macunlarının büyük çoğunluğu florür içerir, çünkü diş çürümesini önlemek ve ağız sağlığını geliştirmek için etkili, kolay ve ucuz bir yoldur. İspatlanmış sağlık faydaları nedeniyle, florür genellikle milyon başına 0.70 parça seviyesine getirmek için belediye suyuna eklenir. 

Dişlere Florür Yapma

Florür dişlere iki şekilde verilebilir: topik olarak (yüzeyde) ve sistemik olarak (vücut boyunca). Birinci yöntem her yaştan insana yardımcı olur; kalıcı dişler 9 yaşına kadar dişeti çizgisinin altında oluştuğunda ikincisi çocuklukta yararlıdır.

İçme suyunda yutulan florür dişlere her iki yönden de ulaşabilir. Yutulduğunda, vücuda gider ve gelişmekte olan dişlere dahil olur; Gün boyunca çok düşük konsantrasyonda ağızda kalır. Diş macunu ve ağız gargaraları, daha kısa sürelerle daha yüksek konsantrasyon sağlar. Florür ayrıca doğrudan diş hekimliğinde dişlere uygulanabilir; suyunu arıtılmamış kaynaklardan alan çocuklara ilaç veya damla şeklinde bir florür takviyesi verilebilir.

Florür