Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Profesyonel Diş Temizleme

Profesyonel Diş Temizleme

Dişlerinizi sadakatle fırçalayıp dişip kullansanız bile, dişlerinizi düzenli olarak profesyonel olarak temizletmeniz önemlidir. (Tabii ki, ağız hijyeniniz konusunda çok titiz değilseniz, daha da önemlidir!) Tam bir temizlendikten sonra dişleriniz pürüzsüz olacak, gıcırdayacak ve muhtemelen çok daha parlak görünecektir. Ancak profesyonel diş temizliği tek başına görünüş için yapılmaz.

Dişleriniz neden bu kadar dikkat gerektiriyor? Esasen, zaman geçtikçe, plak (yapışkan, bakteri açısından zengin bir film tabakası) ve özel aletler olmaksızın çıkarılamayacak kadar zor olan sert tabakalar (tartar veya taş gibi) oluşturmaya eğilimlidirler. Bu tortular diş yüzeyinde veya dişeti çizgisinin altında kalmaya bırakıldıklarında, bakterilerin çoğalması ve üremesi için ideal şartlar sağlarlar. Bazı bakteriler tarafından üretilen asitler diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olur; kontrolsüz kalırsa, bu iltihaplanma ve dişetlerinin enfeksiyonuna yol açabilir ve muhtemelen sistemik (tüm vücut) hastalıklarını etkileyebilir.

Dişhekimleri, diş temizliği gibi önleyici prosedürler için özel bir terminolojiye sahiptirler: profilaksi, Yunanca bir kelime. Bu durumda, odak diş çürüğü ve diş eti hastalığını önlemeye yöneliktir. Rutin diş muayenesiyle birlikte yapılan profesyonel temizlik, bu iki yaygın hastalığın kontrol altına alınmasına yönelik uzun bir yol kat edebilir. Dişleriniz temizlenirken genel olarak ağız sağlığınıza yakından bakmak ve birkaç belirli problemi kontrol etmek için iyi bir fırsattır.

Profesyonel Temizlik Prosedürü

Diş temizliği sıklıkla bu amaçla tasarlanmış özel araçlar setini kullanan, yüksek eğitimli bir teknisyen olan bir diş hijyenisti tarafından yapılır. Herkesin dişleri biraz farklı olduğu için, temizlik sizin özel ihtiyaçlarınıza göre yapılacaktır. Bununla birlikte, birçok temizlik benzer bir model izler.

Birincisi, diş hijyenisti oral dokularınızın sağlığını değerlendirmek için sözlü bir muayene yapacaktır. Ardından temizlik diş yüzeylerinden plak ve taşı çıkarmak için kuretteler olarak adlandırılan bir ultrasonik ölçekleyici veya metal aletler kullanılarak gerçekleşir. Ultrasonik ölçekleyici, çok yüksek bir frekansta titreşen küçük bir uca sahip elle tutulan bir alettir. Sertleştirilmiş depolar, dişe zarar vermeyen ucu hızlı hareket ettirerek parçalanırlar. Sürekli bir sıvı akışı (lavaj olarak adlandırılır) ucu soğutmaya ve plakların çıkarılmasına yardımcı olur; Aynı zamanda tortularda da yıkanır.

Bazı hijyenistler, küretleri tercih ederler; bunlar, kavisli ve dişlerin etrafına ve aralarına sığacak şekilde elle tutulan aletlerdir. Dişleriniz hassassa elle kullanılan aletleri profesyonel bir temizlik için daha rahat bulabilirsiniz. Bir hijyenist veya diş hekiminin yetenekli elinde, inatçı birikimi gidermek ve hangi aletlerin kullanıldığına bakılmaksızın dişleri temizlemek sadece orta derecede bir işyükü olur.

Son olarak, dişleriniz yumuşak bir lastik ucu olan düşük hızlı bir döner fırça ile parlatılır. Hafifçe diş macunu benzeri bir jel uygulanır ve ucu etrafında döner ve dişleri parlatır ve onları pürüzsüz ve parlak yapar.

Profesyonel Diş Temizleme