Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Kırık Dişler

Kırık Dişler

Çenenizde sıkıca bağlanmış ve sağlam bir emaye dış kaplaması ile korunan dişleriniz son derece güçlüdür; ancak çentikler, çatlamalar ve hatta kırılmalar hala mümkündür. Aslında günümüzde dişlerimizin rekor bir oranda çatlaklar geliştiğine dair bazı kanıtlar var. Bunun nedeni, insanların daha uzun yaşadığı (dişlerin hasar görmesi için dişlere daha fazla zaman verdiği) veya stres seviyelerinin arttığı (dişlerin tıkanmasına ve öğütülmesine neden olabileceği) olabilir.

Sert nesneler üzerine ısırma, ağza darbe alma veya dişin yapısını zayıflatan büyük boşluklara (veya eski amalgam dolgulara) sahip olma diş çatlaklarının ortak nedenleridir. Ancak sebep ne olursa olsun, yaranın ciddiyetine bağlı olarak bir dişin çatlamış olabileceğini gösteren birkaç semptom ve bazı tedaviler sunabiliriz.

Kenarların veya diş başlarının küçük çatlaklar genellikle semptomlara neden olmaz ve kozmetik bağlarla veya diğer yöntemlerle tedavi edilebilir. Derin biçimde kırılmış dişler, ciddi bir problem olabilir. Onlara ne kadar çabuk muamele edilirsek, etkilenen dişin kurtarılacağı o kadar muhtemeldir.

Kırık Dişler