Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Kök Kanal Ameliyatı (Apikoektomi)

Kök Kanal Ameliyatı (Apikoektomi)

Bazen, kök kanalı tedavisi bir dişin kökenindeki dokulardaki bir enfeksiyonun çözümünde başarısız olduğunu kanıtlar. İşte o zaman, apikoektomi olarak adlandırılan küçük bir cerrahi prosedür önerilebilir. Bu prosedür genellikle bir mikroskop ve diğer küçük özel araçlar yardımıyla gerçekleştirildiğinden endodontik mikrocerrahi türü olarak kabul edilir. Muhtemelen en yaygın kök kanal cerrahisi tipi olan bir apikorektomi, diş kökünün tepe ucunun küçük bir kısmını (eninde sonunda) enfekte olmuş sert veya yumuşak dokularla birlikte kaldırmayı içerir.

Bir apikorektomiye ihtiyacınız olan şey ne olabilir? Bloke veya erişilemeyen bir kanal, anatomik düzensizlik veya dişin köklerinde bir kırılma veya çatlama gibi çeşitli nedenler olabilir. İşlem, normalde bir veya daha fazla kök kanal tedavisine teşebbüs edildikten sonra başarısız olduğunda önerilir. Bu tip problem genellikle kökün tepesi yakınında gerçekleştiğinden, prosedür sıklıkla kalıcı bir enfeksiyonun tedavisinde etkili bir yoldur.

Bir apikorektomi prosedüründen önce, etkilenen dişin ve çevreleyen kemiğin teşhis görüntüleri (örneğin X-ışınları), aldığınız ilaçlar (reçeteli ve reçetesiz) ve diğer faktörler dahil olmak üzere tıbbi geçmişinizin dikkatle incelenmesi gözden geçirilir. Bir apikorektomi önerilirse, bunun nedenleri size açıklanacaktır.

Kök Kanal Ameliyatı (Apikoektomi)