Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Kök Kanal Tedavisi

Kök Kanal Tedavisi

Çoğu zaman kök kanalı tedavisi, diş ağrısını kalıcı olarak gidermekte ve dişlerin ve diş etlerinin derinindeki yumuşak dokuların enfeksiyonunu durdurmada etkilidir. Ancak zaman zaman, herhangi bir medikal prosedürde olduğu gibi, vücut da beklediğimiz gibi iyileşemez. Bir süre sonra, etkilenen dişte yine ağrı hissedebilirsiniz - veya herhangi bir belirtiniz yoksa bile, x-ışınları enfeksiyonun dişin yakınında hala mevcut olduğunu ortaya koyabilir. Bu durumda, kök kanalının yeniden tedavi edilmesine ihtiyacınız vardır.

Kök kanal tedavinizin başta başarısız olmasının çeşitli nedenleri vardır. "Kanallar" kendileri sinirleri ve kan damarlarını çevreleyen dişin derinindeki çatallı geçitlerdir. Bazıları fark edilmemiş olabilir veya ilk tedaviye cevap verememiş olabilirler veya zamanla kanallar birtakım yollarla tekrar kontamine olmuş olabilir: gecikmiş veya etkisiz kron restorasyonu, yeni diş çürüğü, ilerleyen diş eti hastalığı veya kırık veya çatlak diş gibi bu koşullardan herhangi biri enfeksiyona neden olabilir.

İlk kök kanalı (endodontik) tedavisi başarısız olursa, yapılması gereken ilk şey seçeneklerinizi değerlendirmektir. Tekrar tedavi edilmesinin yanı sıra, alternatifler dişlerin endodontik ameliyat veya ekstraksiyon (çıkarma) içerebilir. Bununla birlikte, eksik bir dişin olabildiğince kısa sürede bir diş implantına, köprüye veya kısmi protezle değiştirilmesi gerekir - bunların hiçbiri basit veya ucuz seçenek değildir. Mümkün olduğunca doğal dişlerinizi korumaya yardımcı olmayı tercih etmemizin sebebi de budur.