Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Kemik Greftleme

Kemik Greftleme

Diş implantları tarafından desteklenen değiştirilmiş dişler çok iyi çalışır ve uzun süre dayanır, çünkü doğal dişler gibi maksimum destek için çene kemiğine sıkıca bağlanırlar. Bununla birlikte, bu olağanüstü teknolojiden yararlanmak için diş implantını yerinde tutmak için çenenizde yeterli diş destekli kemiğiniz olması gerekir. Ne yazık ki, diş kaybından sonra çevreleyen kemik hemen hemen her zaman bozulur; genişlik, yükseklik ve yoğunlukta azalma olur ve bu işlem hemen başlar. Bir dişin eksikliği ne kadar uzun sürecekse, onu çevreleyen kemik de o kadar çok emilir (eriyip uzaklaşır). Diş implantını istiyorsanız, fakat onu destekleyecek kadar kemik yoksa, bir şey yapılabilir mi? Evet. Rutin kemik greftleme prosedürleri sayesinde, çoğu zaman, istediğiniz dişin yerine geçirebilirsiniz.

Nasıl çalışır

Kemik grefti, normalde dişhekimliği ofisinde yapılan küçük bir cerrahi prosedür, dişlerinizi tutan çene bölgesinde yeni bir kemik oluşturmak için kullanılır. Altındaki kemiği açığa çıkarmak için dişetinde küçük bir kesi yapılır ve ardından aşılama maddesi eklenir. Çoğu zaman, aşılama malzemesi, vücudunuzun aslında yeni kemik hücrelerini dolaşacağı bir iskelet görevi gören işlenmiş bir kemiktir. Greft materyali sonunda vücudunuz tarafından absorbe edilecek ve kendi yeni kemiğinizle yer değişecektir.

İhtiyaç duyduğunuz aşılama materyali çeşitli kaynaklardan gelebilir. Bazen kendi bedeninizden gelir. Bununla birlikte, çoğu zaman, steril ve güvenli hale getirmek için bir laboratuar tarafından işlenmiş bir hayvan veya insan donörünün kemiğidir. Greft materyali sentetik bile olabilir. Toz, granül, macun veya bir şırınga yoluyla enjekte edilebilen bir jel gibi çeşitli formlarda bulunur.

Kemik Greftleri Türleri

Dental implantlar için kemiğin korunması veya arttırılması için kullanılan çeşitli kemik greftleme materyal kaynakları vardır. Tüm bu kemik greft materyalleri önemli araştırma ile desteklenmektedir. Reddedilme veya hastalık yayılımı olasılığını ortadan kaldırarak kullanımları güvenle kullanılmak üzere (işleme tabi tutulmayan otogreftler hariç) işlenirler.

Autograft: Zaten kemik grefti konseptini biliyorsanız, bir otogrek muhtemelen sizin düşündüğünüz şeydir: Kemik vücudunuzdaki bir bölgeden alınır ve başka bir yere taşınır. Kemik greftinin iki ameliyat bölgesini oluşturan tek tipidir: kemik, hasat edilen kemik ve hasat edilen kemik grefti.
Allogreft: Bir doku bankasından gelen ölen bir donörün laboratuarda işlenmiş insan kemiği anlamına gelir.
Xenograft: Bu kemik greft materyali bir hayvandan gelir - genellikle inek.
Alloplast: Bu tür greft sentetik (yapay) materyalleri kullanır.

Kemik Greftleme