Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Gülüş Estetiği

Gülüş Estetiği

Bazıları gülümseme konusunda kendini emin hissetmekte, çünkü diş etlerinin çok belirgin olduğuna inanıyorlar. Her birimizin gülümsemeyi güzel kılan şeylere ilişkin kendi tanımlamamıza rağmen - dişetinin ne kadar fazla olduğu da dahil olmak üzere - bir gülümseme dişeti dokusunun 4 milimetre (bir santimetreye yaklaştığında) "dişeti" olarak algılanır. Gülüşün sana dişetini ön plana çıakrmış gibi görünüyorsa, bunun sebebini tam olarak anlamak önemlidir. Dişeti ve dişleri daha hoş bir görünüm vermek için uygun kozmetik dişçilik veya periodontal (dişeti) işlemler önerilebilir.

Nedenler

Etli gülümsemelere dişetinin kendisi dişler veya dudak veya çene ile ilgili bir veya daha fazla faktöre neden olabilir. Bu alanların her biri, sorunu çözmek için farklı bir yaklaşım gerektirir. Sakıncalı bir gülücüğün düzeltilebileceği bazı yollara bir göz atalım:

Dişetleri. Dişleriniz diş etleriyle ilişkili olarak çok kısa görünüyorsa, çok fazla dişeti dokusu tarafından örtülmüş olabilirler. Bu problem, dişlerin tam uzunluğunu ortaya çıkarmak için aşırı dokuyu kaldırıp yeniden şekillendirmeyi içeren "kron uzatma" adlı bir periodontal plastik cerrahi tekniği ile çözülebilir.

Diş. Diş patlama sürecinde, normal dişlerin daha kısa ve gülümsemenin gümüş olmasına neden olabilecek doğal değişiklikler vardır. Böyle bir durumda, dişleriniz kaputla (kronlayarak) veya ince porselen veneerlerle kaplanarak daha uzun süre görünebilir. Özellikle taşlama alışkanlığınız varsa, dişlerinizin zaman içinde yıpranmış olması da mümkündür. Bu olduğunda telafi edici patlama olarak bilinir. Aşınmayı telafi etmek ve işlevsel bir ısırık tutmak için, dişler aslında dişeti dışına doğru yavaşça hareket etmeye (veya patlar) başlar. Bu gülümsemeyi daha sızlar gibi gösterir, çünkü dişlere tutunan diş etleri patlarken onlarla birlikte hareket eder. Bazı durumlarda ortodontik tedavi etkilenen dişleri doğru konuma getirmek için kullanılabilir. Daha sonra aşınmış dişler genellikle porselen taç veya kaplamalarla restore edilecekti.

Dudak. Ortalama olarak üst duda 6-8 milimetre normal dinlenme pozisyonundan tam bir gülünce hareket eder. Dudak hiper mobildiyse, çok daha yukarıya çıkarsa, daha fazla dişeti dokusu açılacaktır. Burada, dudağı kontrol eden kasların hareketi değiştirilmeleri gerekecek ve böylece oldukça yükseltmeyeceklerdir. Tedavi, kasları geçici olarak felç eden Botox atışlarından (yaklaşık altı ay boyunca), dudak stabilizasyonu prosedürü olarak adlandırılan dudağın ne kadar yüksek hareketini kalıcı olarak kısıtladığı cerrahiye kadar değişebilir.

Gülüş Estetiği