Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Hareketli Protezler

Hareketli Protezler

Tam veya kısmi diş kaybı, tedavi edilmediği takdirde kişinin kendi imajını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda beslenme sorunları ve diğer sistemik sağlık bozuklukları geliştirme riski de artabilir. Neyse ki, bu durumun tedavisinde güvenilir ve zamana bağlı bir yöntem var. Hareketli protez.

Protezler eksik dişler için sadece bir seçenektir, diğer seçeneklerden bazıları köprü ve diş implantları içerir. Her yöntemin, artı ve eksileri vardır, bu da dikkatle düşünülmelidir. Kısmi protezlerden implant destekli protez dişlerine kadar, belirli problemleri çözmek için mevcut çeşitli protez çeşitleri mevcuttur. Sizin için en iyi seçenek kişisel durumunuza bağlı olacaktır.

Hareketli Protezler Nasıl Çalışır?

Hareketli protezler, daha önce dişleri tutan diğer alveoler (kemik) sırtına uyan, plastik reçineden yapılmış dişeti renginde bir tabandan oluşur. Tabandan çıkıntı yapan protez dişleri doğal dişleriniz gibi görünecek ve çalışacak şekilde tasarlandı. Protez öncelikle alveoler sırtlara karşı en yakın tutma etkisiyle tutulur; bu nedenle düzgün takılmaları çok önemlidir. Üst protez aynı zamanda ağzının çatısının (damak) geniş yüzey alanından ekstra destek alır ve bu da genellikle son derece sabit hale getirir.

İlk olarak protez takmak, daha önce dişlerin bulunduğu boşlukta protezlerin "dengeli" hale gelmesi nedeniyle konuşma ve yemek yeme alışkanlığı kazanmalarına neden olabilir. Ancak zamanla, ağız kasları, sinirleri ve bağları, bu işlevlerin normal şekilde gerçekleşmesine olanak tanıyan yeni yollarla çalışmayı öğrenirler. Protezler aynı zamanda yüz iskeletini ve dudakların ve yanakların yumuşak dokularını desteklemeye yardımcı olur ve bu da daha genç bir görünüm yaratmaya yardımcı olabilir.

Hareketli Protezler