Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

İnley ve Onley Dolgu

İnley ve Onley Dolgu

Dişin, basit bir dolgu ile tedavi edilemeyecek kadar kapsamlı (örneğin çürümeye uğramış) hasar görmesi durumlarında, dişin geri getirilmesi için en iyi seçenek bir inley veya onley dolgu olabilir.

Her ikiside inley ve onleyler "dolaylı" dolgular olarak kabul edilir, yani ağız dışında (genellikle bir diş laboratuarında) imal edilir ve daha sonra diş hekimi tarafından dişe yapıştırılır. Bu, bir ofis ziyaretinde doğrudan diş hekimi tarafından boşluğa uygulanan dolgudan farklıdır.

Nasıl çalışır

Bir inley veya onley dolgu yaptırmak, bir kaplama yaptırdığınızda yaşayacağınız şeylere benzer, ancak bir farkla: Bir inley veya onley dolgu yaptırdığınızda, doğal diş yapınızdan daha az boşluk açılması gerekecektir. Bir kaplama yaptırdığınızda, dişin yeni kaplaması içine sığması için yeniden şekillendirme yapılması gerekiyor. Diş hekiminizin amacı, doğal diş yapınızı mümkün olduğunca korumaktır. bu sepeble dişiniz restore edileleceği zaman kaplama yerine inley veya onley dolgu önerilebilir.

İnley veya onley dolgu elde etmenin ilk basamağı, dişhekiminiz diş ve çevresini lokal anestezi ile uyuşturur ve sonra çürümeyi kaldırır. Bu, aslında bir enfeksiyon türü olan çürümenin, dişin daha derinine ilerlemesini önlemek için yapılır.

Diş hazırlandıktan sonra, bunun bir kalıbı (dijital olarak ya da macun benzeri bir madde ile) yapılır ve diş laboratuvarına gönderilir. Burada, kalıp dişinizin bir modelini yapmak için kullanılır. 

Ofisten ayrılmadan önce, kalıcı restorasyon hazır olana kadar onu korumak için dişinize geçici bir dolgu yapılır. İkinci ziyaretinizde, sabit inley / onley dişinize, özel bir ışık kaynağına maruz kaldıkça sertleşen bir reçine veya kalıcı bir dolgu malzemesi ile yapıştırılacaktır.

İnlaylar ve onleyler güçlü, uzun ömürlüdür ve diğer dişlere göre daha fazla bakım gerektirmez. Restorasyonun yıllarca devam etmesini sağlamak için hafif günlük fırçalama ile diş temizliği ve dişhekimliği ofisinde düzenli, profesyonel bir temizlik gereklidir.

İnley ve Onley Dolgu