Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Dijital Diş İzlenimleri

Dijital Diş İzlenimleri

Yıllarca, diş kaplamasına ihtiyaç duyduğunuzda, diş hekiminiz dişlerinizin kalıplarını yapmak için baskılarını almak zorunda kalmıştı. Hazırlanan dişin üç boyutlu bir modeli oluşturulabilmesi için macun benzeri madde ile dolu bir tepsi kullanıldı. Bu kalıp kullanılarak dişhekimliği laboratuarında özel olarak hazırlanırdı.

Fakat teknoloji odaklı 21. yüzyıla ilerlediğimizde, bu geleneksel metodoloji yerini dijital fotoğraf makinesi ve bazı yansıtıcı toz kullanan küçük, elde taşınan "teller" kullanılarak yapılan sanal modellerle değiştiriliyor.

Burada nasıl çalıştığüına bakalım.

Restorasyonun ilk aşaması, diş yüzeyinin hazırlanması, geriye kalanlar hemen hemen aynıdır. İlk olarak, herhangi bir çürük varsa ortadan kaldırılmalı ve kalan dişler kaplama veya dolgunun düzgün şekilde takılabilmesi için şekillendirilmelidir. Bu, dişin orijinal şekline, görünümüne ve işlevine geri dönmesine yardımcı olur.Daha sonra, alan hafifçe yansıtıcı bir malzeme (goopy izlenim malzemesi değil) ile tozlanır, böylece diş yüzeyinizin çoklu görüntüleri küçük bir tarama çubuğu ile kaydedilebilir. Daha sonra, bilgisayar bileşeni tarama çubuğuna bağlanır ve bu ayrı görüntüler bilgisayar tarafından üretilen bir 3D görüntü ile birleştirilir.

Bu olağanüstü alet, diş yüzeyindeki benzersiz köşe kısımlarını, oyuklarını tam olarak yakalamak ve son derece hassas 3D dijital model yapmak için mavi dalga boylu ışığı kullanır. Bu, dişinizi ve ısırığınızı anında incelemenizi mümkün kılar. Yeni kronlar, kaplamalar ve dolgular için gereken ek hazırlık çalışmalarını tanımlamak mümkündür; gerekli değişiklikleri yapmak ve yeni bir dizi görüntü ve 3D model oluşturmak için dişin taranması.

Görüntü yakalama ve hazırlık çalışmaları tatmin edici olduğunda, resimler imalat için laboratuara gönderilir. Bu teknik, tek bir ofis ziyareti sırasında sıklıkla tamamlanabilen bir kaplama ya da dolgu oluşturmaya imkan verir.

Dijital Diş İzlenimleri