Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Dişleri Hava ile Aşındırma

Dişleri Hava ile Aşındırma

Gelecekte, küçük boşluklar erkenden algılanabilir ve anestezi olmadan doldurulabilir mi ve sadece diş malzemesinden minimum düzeyde çıkarılabilir mi? Hiçbir titreşim ya da baskı fark etmeyen hastalar ile rutin diş hekimliği işlemleri uygulanır mı? Dental matkapın delici sızlaması dişhekimlerinde duyulacak bir ses midir? Cevap evet de olabilir - aslında, hava aşınma teknolojisi ile şu anda gerçekleşiyor.

Hava aşındırma aleti, diş hekimlerinin çeşitli amaçlarla kullandıkları el tipi bir alettir. Biraz mini kum püskürtücüsü gibi, hassas bir şekilde hedeflenebilen ince bir aşındırıcı parçacık akışı üretmek için sıkıştırılmış hava (veya başka bir gaz) kullanır. Küçük, yüksek hızdaki parçacıklar (çoğunlukla silis veya alüminyum oksit) dişin çürümüş kısmındaki az miktarda malzemeyi çıkarır; kırıntılar daha sonra bir emme tüpü vasıtasıyla uzaklaştınlır.

Fütüristik ses mi? Öyle, fakat tam olarak yeni birşey değil: Hava aşındırma araçları ilkkez 1940'lı yıllarda geliştirildi, ancak yüksek hacimli emme ve iyileştirilmiş diş restorasyon materyallerindeki son gelişmeler süreci yeniden canlandırdı. Hava aşındırma aletlerinin bazı kullanım alanları şunlardır: diş çürüklerini (boşluklar) çıkarmak ve kompozit (renkli diş) malzeme ile doldurmak; yapıştırma, kaplama veya diğer işlemler için diş hazırlama. Lekeleri çıkarma ve hatta dişlerdeki küçük kusurları onarma.

Nasıl çalışır

Minik aşındırıcı parçacıklar (.002" veya daha az çapta), diş yapısının yalnızca küçük miktarlarını çıkararak, bir matkaba kıyasla kaba görünüyor. Hava basıncı, akış hızı, meme çapı ve cihaz üzerindeki diğer ayarlar, gereken hassas aşınma miktarını üretmek için doğru şekilde kontrol edilebilir. Sonuç, çürümüş veya istenmeyen diş materyalini ortadan kaldırmak için minimal invaziv bir yöntemdir.

Harcanan aşındırıcı maddeyi ve pisliği temizlemek için güçlü emiş kullanılmasına rağmen, herkes için bir önlem olarak koruyucu gözlük takmak zorunludur. Bir lastik kalkanda genelde aşındırıcı parçacıkları diğer dişleri etkilemekten veya ağza ait olmayanparçaların girmesini önlemek için kullanılır. Yakınlardaki dişler ve diş etleri, gerekirse koruyucu bir reçine ile kaplanabilir.

Hava Aşındırmanın Avantajları

Havalandırma matkap dönüşleri gerektirmediğinden, hava aşındırma, basınç veya titreşim oluşturmaz ve çok az gürültü yapar. Özellikle boşluk derin değilse, anestezi ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Bir prosedür sırasında dişe zarar verme şansını azaltır ve daha sağlıklı diş malzemesi geride bırakır. Bu, çocuklar veya diş rahatsızlığına karşı hassas olan diğer kişiler için idealdir. Aslında, lazer teşhisi (bir X-ışında yeterince büyük olmayan boşluklar) tarafından tespit edilen küçük boşlukların tedavisi için mükemmel ve daha büyük sorunlar haline gelmeden önce onları sızdırmaz hale getiriyor.

Minimal invaziv prosedürler hava zımbalarının gerçekten parlar nerede olduğu. Nispeten ince bir alet olduğundan derin boşlukların tedavisi veya eski metal dolguların çıkarılması için uygun değildir. Bununla birlikte, birçok önleyici ve restoratif diş prosedürü gerçekleştirmek için yüksek teknoloji ürünü bir araç olarak hem diş hekimine hem de hastaya bazı benzersiz faydalar sunmaktadır. Ve bir gün, bu sadece diş hekimliği tatbikatını eski haline getirebilir.

Dişleri Hava ile Aşındırma