Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Diş teli çeşitleri

Diş teli çeşitleri

Ortodontik hastaların büyük çoğunluğu için, sabit aletleri takmak (genellikle braket olarak adlandırılır) tedavinin önemli bir parçasıdır ve bu braketler çoğunlukla bilindik gümüş metal türündedir. Geleneksel görünümlü metal braketler popüler olsada sektörde artık yalnız değiller! Ortodontik cihazlarda bulunan birkaç seçeneğe göz atalım.

Öncelikle sabit ve çıkarılabilir aletleri birbirinden ayırmalıyız. Braket gibi sabit aletler metal bantlar veya özel karışım ile dişlere yapıştırılır. Tedavi tamamlanıncaya kadar normalde alınmazlar. Netlik düzenleyiciler gibi çıkarılabilir aletler tipik olarak günde 22 saat takılır, ancak gerektiğinde kolayca çıkarılabilirler. Net düzenleyiciler hafif-orta seviyedeki ortodontik problemlerin tedavisinde etkili olmasına karşın, daha kapsamlı tedavi için genellikle sabit teçhizatlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Metal braketler

Tipik olarak yüksek kaliteli paslanmaz çelikten yapılmış olan geleneksel metal braketler bugüne kadar en sık kullanılan sabit ortodontik aletlerdir. Bunlar, molar dişleri çevreleyen metal bantlardan ve diğer dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılmış küçük metal braketlerden oluşur. Braketler arasından geçen ince, yaylı bir metal tel, dişleri nazikçe doğru bir konuma yönlendirir.

Zaman testinden geçmiş metal braketlerin popüler kalmasının birçok nedeni vardır. Çünkü bunlar güvenilir, etkili ve ekonomik bir tedavi seçeneği sunar. Eskiden kullanılan aletlerin aksine, günümüzdeki braketler aslında daha küçük, daha hafif ve daha rahat takılabilir. Daha az geleneksel bir görünüm istiyorsanız köşeli ayraçlar, diğer değişiklikler için ise renkli elastikler seçebilirsiniz.

Seramik braketler

Şeffaf seramik braketler, geleneksel sistemde, daha az göze çarpan bir tedavi yöntemi sağlayan yeni bir varyasyondur. Geleneksel braketlerle aynı bileşenleri kullanıyorlar - dişlerin ön tarafındaki köşeli braketler, dişin doğal rengiyle harmanlandığı yarı saydam bir seramik malzemeden yapılmıştır. Bu sistem, yetişkinler arasında favoridir. Çünkü yakından bakmadığınız sürece orada olduklarını fark etmek zor.

Halen çeşitli seramik braket türleri mevcuttur ve teknoloji sürekli olarak geliştirmektedir. Estetik görünüşleri inkar edilemez ... ancak artıları ve eksileri vardır. Seramik braketler, metal benzerlerine göre daha az dayanıklı olabilir; Ayrıca köşeli braketler leke yapmazken onları kemer teline bağlayan elastik bantlar yapar (ancak bunlar genellikle her ay değiştirilir). Seramik braketlerin metalden daha pahalı olduğu - ama birçok insan için, göze çarpmayan bir alet olmasının avantajı maliyetine göre daha ağır basar.

Lingual diş teli

Seramik braketler kesinlikle daha az dikkat çekici bir görünüm sunarken, sabit braketlerin gerçekten görünmez olmasını sağlayan başka bir sistem daha var. Bazı durumlarda dişlerin dili tarafına dil desteği denilen özel aletler yerleştirilebilir. Diğer metal braketlerin yaptığı gibi çalışırlar - metallerden yapılmış olsalar bile görülemezler, çünkü dişlerin arkasında gizli kalırlar!

Lingual braketler, her ortodontik durum için uygun bir tedavi değildir. Onları takmak için özel eğitim gereklidir ve bunlar standart braketlerden önemli ölçüde daha pahalıdır. Ayrıca genellikle kullanıcıya alışması biraz daha zaman gerektirir ve tedaviyi biraz uzatabilirler. Fakat sabit cihazın en az görünen tipini isterseniz ve eğer bu tedavi seçeneği için bir adaysanız o zaman dilli braketler sadece aradığınız şey olabilir.

Diş teli çeşitleri