Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Ergen Ortodontik Bakım

Ergen Ortodontik Bakım

Birçok genç için, braketler bir geçiş yöntemi niteliğindedir: Ergen gençlerde şu anki değişimlerin bir başka örneğidir - boy büyümesi, kıyafetler ve müzikte daha ustalıklı zevkler ve artan bir benlik bilinci derecesi. Ancak, ortodontik cihazların ve gençlerin birlikte yol alması için belirli bir neden var mı? Tek kelimeyle: Evet.

Ortodontik tedavi için ergenlik döneminin en uygun zamanı olmasının çeşitli nedenleri vardır, ancak bazen daha erken müdahale de istenir. Nedenlerden birinin dişin gelişimi ile ilgisi vardır: Her çocuk için belirli bir zaman çizelgesi yoktur, ancak genellikle 11-13 yaşlarına gelindiğinde süt dişlerinin hepsi kayboldu ve kalıcı olanlar büyük oranda çıktı. Bu zaman, kötü bir ısırık (ortodonti), uygunsuz diş aralığı veya zayıf uyumaya neden olan sorunları düzeltmek için çalışmaya gidebileceğimiz zamandır.

Ortodontik problemler yaşla birlikte düzelmez - tedavisi daha da zorlaşır. Ergenlik döneminde pek çok ortodontik problemi tedavi etmek daha kolay, çünkü vücut halen hızla büyüyor. Standart braketlermi yoksa damak genişleticiler gibi cihazlar mı kullanıldığı, kısa sürede görünüm ve işlevin geliştirilmesini oluşturdu. Daha sonraki yıllarda, yüz ve çene kemikleri tamamen geliştiğinde, tedavi edilmesi gereken birçok koşul daha zor (ve masraflı) hale gelir.

Ergenlikte ortodontik tedavi almak için sosyal bir unsur bile var. Braketlere ihtiyacınız varsa, yalnız değilsiniz! Şansınız dişhekimliği ofisinizdeki sınıf arkadaşlarınızdan bazılarını göreceğiniz ve birlikte işlem yaparken yeni arkadaşlar edineceğiniz niteliktedir. İşiniz bittiğinde, gerçekten gurur duyacağınız bir gülümsemeniz ve tüm hayatınız boyunca faydaları olacak.

Ortodontik Tedavi Süreci
Ortodontik tedaviniz olduğunda ne bekleyebilirsiniz? Her neye ihtiyaç duyuyorsanız ona  bağlıdır. İlk randevunuzda, ağzınızın resimleri ve radyografik (X-ray) görüntüleri, dişlerinizin izlenimleriyle birlikte alınır, böylece bir ısırık modeliniz oluşturulabilir. Bu bilgi bir tedavi planı geliştirmek için kullanılacaktır. Elastiklerle veya lastiksiz normal kirişler (lastik bantlar) içerebilir. Bir süre özel bir cihaz da önerilebilir. İşte en sık kullanılan ortodontik cihazlardan bazıları:

Metal braketler.

Metal Parmaklıkların tanıtımı gerekmez. Ancak, her geçen gün daha küçük ve daha hafif olduklarını düşünmek şaşırtıcı olabilir. Parantezlerde renkli elastik bağlar gibi bazı özelleştirilmiş seçenekler de sunabilirler.

Açık braketler

Berrak braketler, seramik veya kompozit malzemeden yapılmış, dişlerinizle karıştırılarak fark edilmelerini sağlayan braketler içerir. Birçok durumda uygundur, ancak maliyeti biraz daha fazladır.

Temizleyiciler.

Temizleyiciler, gençleri için, dişleri yıpranırken yavaş yavaş düzelten, çıkarılabilir, şeffaf plastik tepsiler dizisidir (günde 22 saat boyunca). Eskiden yetişkin hastalar için önerilmiş olan kişiler, bazı durumlarda gençlere uygun hale getiren özel özellikleri (örneğin, ne sıklıkta giydiğinizi bildiren uygunluk göstergeleri gibi) getiriyorlar. Avantajı: neredeyse görünmezler!

Lingual braketler.

Lingual Braketler, dişlerin sırtına (dilli tarafa) yapıştırıldıkları için hiç görülemediği ortodontik tedavinin en göze çarpmayan biçimini sunar.

Büyük diş veya çene hareketine ihtiyaç duyulan bazı durumlarda ortodontik diğer cihazlar önerilebilir. Ağız içine sığan küçük cihazlardan harici şapkaya kadar değişebilirler. Endişelenmeyin: Onlara alışırsınız ve geçicidir - ancak kısa sürede uzun vadeli bir fayda sağlarlar.

Onlara ne kadar süre takacağım?
Herkese uyan tek bir cevap yok: Her şey kendi durumunuzda yapılması gereken şeylere bağlı. Bununla birlikte, genel olarak, ortodontik tedavinin aktif aşaması 6-30 ay sürer. Ardından, başka bir aylık süre için bir yardımcı takarsınız. Ortodontik tedaviniz tamamlandığında, bir ömür boyu yeni bir gülümseme olacaktır.

Ergen Ortodontik Bakım