Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Ortodonti Soru - Cevap

Ortodonti Soru - Cevap

Ortodontistler ne yapar?

Ortodontistler, dişlerin pozisyonu, hizalaması veya aralığı, yüzdeki ve çenedeki ilgili usulsüzlüklerle sorunları teşhis edip tedavi eden dişhekimleri uzmanlarıdır. Bu sorunları düzeltmek için braketler ve diğer ağız içi aletler de dahil olmak üzere bazı özel uygulamalar yapar.

Neden ben (ya da sevdiklerim) ortodontik tedavi almalı?

Bunun iki nedeni vardır: estetik ve işlev. Çekici bir gülümsemeye sahip olmak yalnızca insanların sizi nasıl gördüğünü değiştirmekle kalmaz aynı zamanda kendi benlik imajını da geliştirir. Ortodontik tedavi dişlerinizin daha iyi çalışmasını sağlar ve genel sağlığınızı artırabilecek şekilde temiz tutmayı kolaylaştırır.

Ortodontik tedaviye ne zaman başlamalı?

Ortodontik tedaviye başlamak için asla geç yoktur. Ancak daha erken bir yaşta başlıyorsanız sorunlarınızın tedavisi daha kolay olabilir. Amerikan Ortodontistler Birliği, ortodontik tedaviye ihtiyaç duyan bir çocuğun 7 yaş civarında ilk ziyaretinde bulunması gerektiğini önerir.

Potansiyel bir ısırık problemini nasıl anlayabilirim?

Çıkıntılı, birlikte kalabalık veya konumundan fırlayan dişler, tedaviye ihtiyaç duyulan açık endikasyondur. Az belirgin belirtiler ağız solunumu, yanağın veya damağın şişmesi, konuşma güçlüğü ve başparmağıyla emmek 3-4 yaşları dolduruyor. Ağız kapandığında dişler düzgün bir şekilde bir araya gelmezse veya hareket ederken çeneler ses çıkarır veya kayarsa, ortodontik bir sorun da ortaya çıkabilir.

Braketler acıtırmı? Onları nasıl takarım?

Braket koymak genellikle ağrısızdır. Bazı insanlar, cihazlarını takmaya alıştıkları ilk birkaç gün içinde hafif acı ve acılar yaşarlar; periyodik ayarlamalar bazen ağrıya neden olabilir, ancak genellikle kısa bir süre sürer. Ağrı kesiciler herhangi bir rahatsızlığı hafifletmek için kullanılabilir, ancak genellikle gereksizdir.

Tedavi ne kadar sürer?

Her bir kişi için farklıdır, ancak genel olarak aktif tedavi aşaması (yani, braket veya diğer cihazlar) 6-30 ay sürebilir. 

Randevulara ne sıklıkta geleceğim?

Neyin yapıldığına ve ne sıklıkta izlenmesi gerektiğine bağlı. Aktif tedavi sırasında, genellikle her 4-10 haftada bir ofisi ziyaret edebilirsiniz.

Diş çekilmem gerekiyor mu?

Dişleriniz aşırı kalabalıksa (ağzınız hepsini tam olarak barındıracak kadar küçükse) veya dişleri etkilemişse (diş çizgisinin altında başka dişlerle tutulan dişler) - daha sonra ekstraksiyon gerekebilir. Daha genç yaştaki hastalarda, erken tedavi, ekstraksiyon işleminin gereksiz kılınmasına neden olabilir.

Ne yediğime bakmam gerekecek mi?

Evet - braketlerde hasar görebilecek veya sıkıştırabilecek yiyecek türlerinden vazgeçmelisiniz. Bunlardan bazıları çiğ sebzeler, sert şekerlemeler, karamel, taffy ve buz küplerini içerir. Kaçınılması gereken gıdaların bir listesini alacaksınız.

Spor yapabilir miyim / enstrümanımı çalabilir miyim?

Tek kelimeyle: Evet. Elbette, braket takmak, takıp takmadığınıza bakılmaksızın, çoğu sporu oynarken bir ağız koruyucusu takmanızı öneririz. Müzisyenler daha önce yaptıkları gibi enstrümanlarını çalabiliyorlar ancak braket taktıktan sonra kısa bir ayarlama dönemine ihtiyaçları var.

Ortodontik tedavi görürken yine de düzenli olarak diş hekimimi görmem gerekiyor mu?

Bunu yapman aslında, her zamankinden daha önemli! Dişleri kullanırken dişlerin plaktan uzak tutulması zor olabilir. Diş hekiminiz sık sık temizlik ve muaynelerle bu sorunları önlemenize yardımcı olabilir.

Tellerim çıkınca bit tutucu takacakmıyım?

Hemen hemen her zaman cevabınız evet: Bir tutucu takmazsanız, dişleriniz hızla yerinden oynayabilir - ve tedavinize koyulan tüm çaba kaybolur! Diş Hekiminiz, iyi görünümlü bir gülümsemenin bir ömür boyu devam ettirilmesine yardımcı olur.

Ortodontik bakım çok pahalı mı?

Ortodontik bakım, sağlığınız ve refahınız için uzun vadeli bir yatırımdır. Bununla birlikte, maliyeti diğer birçok tüketici fiyatları kadar hızlı bir şekilde artmadı ve ortodontik bakımın uygun fiyatlı hale geldi. Sorunlu dişlerle yaşamanın gerçek maliyetine karşı ortodontik tedavi gerçekten harika bir yatırım olabilir.

Ortodonti Soru - Cevap