Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Ortodonti Ve Diş Hijyeni

Ortodonti Ve Diş Hijyeni

Herkes için iyi bir ağız hijyeni korumanın önemli olduğunu zaten biliyorsunuz ancak ortodontik tedavi gördüğünüzde daha da kritik. Neden? Çünkü, tedavi sırasında takmanız gereken aletler (braketler veya açık hizalayıcılar gibi) yanlış hizalanmış dişlerin düzeltilmesinde çok etkili olsa da, yiyecek parçacıklarını kolayca tuzağa düşürebilirler. Dişlerinizi (ve takılan telleri) temiz tutmak biraz daha zor - ama bunu yapabilirsiniz! İşte ortodontik tedavi sırasında ağız hijyeninin neden önemli olduğunu ve bunu devam ettirme konusunda bazı ipuçları.

Ağız sağlığının en büyük düşmanı plaklardır. Diş yüzeylerinin yakınına sıkışan gıdalar, plak oluşumuna neden olabilir - mikroorganizmaların ince bir kaplaması ve potansiyel olarak zararlı bakteri içeren organik artık (biyofilm). Diş destekleri veya diğer aletler plakların alınmasını zorlaştırıyor. Plakta bulunan bakteriler şekerleri gıdalarla sindirebilir, dişleri aşındırıp diş etlerini tahriş edebilecek asitler üretirler. Bu boşluklara, dişlerde beyaz lekelere, diş eti hastalığına ve ağız kokmasına neden olabilir.

Plakları kontrol altında tutmak, güçlü, sağlıklı diş ve dişetleri korumanın en etkili araçlarından biridir. Bunu yapmak için üç genel yol vardır: Diyet, günlük bakım ve düzenli profesyonel bakım. Hep birlikte alındıklarında dişlerinin en iyi savunması onlardır.

Diyet ve Çürük

Diyetinizi kontrol altında tutmak, diş çürüğü geliştirme riskinizi artırabilecek gıdalardan kaçınmayı gerektirir. Bu, soda, şekerlemeler ve dondurma gibi aşırı bir şekerle gıdaları kesmek veya ortadan kaldırmak anlamına gelir. Ayrıca şekerlemelerde, toffee, sakız, meyan kökü ve karameller gibi kolayca sıkışabilecek gıdalardan kaçınmak anlamına gelir.

Çok sert veya aşırı yapışkan yiyecekler de ortodontik cihazlara fiziksel hasar verebilir. Kesinlikle dişlerinizi düzleştirmek için kırık teller veya gevşek braketler bulunan destekler veya tutucular çalışmaz! Sert şekerler veya fındık, sert pizza kabuğu gibi yiyeceklerden kaçınmalısınız. Önce havuç, elma gibi sağlıklı gıdalar yemeye devam edin, ancak önce onları ısırarak parçalarına ayırın! Bu tür alışkanlıklar cihazlarınıza zarar verebilir ve hatta yontulmuş dişlere neden olabilir!

Günlük bakım

Fırçalamanın ve diş ipinin sağlıklı bir gülümseme için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz - özellikle de ortodontik tedavide olduğunuzdan. Ancak bazen dişlerin cihazın parantezleri ve telleri etrafında etkin bir şekilde temizlenmesi daha zordur. Daha iyi diş temizliği için deneyebileceğiniz bazı araçlar ve ipuçları.

Yumuşak kıllı veya iki seviyeli bir diş fırçası (kenarlarda daha uzun fırçalar ve orta kısımda daha kısa fırçalar bulunur) plakların çıkarılmasında - braketler olsa bile etkili olabilir. Orta düzey bir ayarda elektrikli diş fırçası da kullanılabilir. Temizlenmesi zor bölgeler için dişler arası bir fırça deneyin veya proksabrush yapın. Boru temizleyicisi gibi şekillendirilen bu özel diş temizleme yardımcısının küçük kılları teller, dirsekler ve dişler arasına girebilir. Nazik ve kalıcı bir çabayla, en küçük köşe ve cırcır bölgelerine ulaşmak ve plak oluşumunu kontrol etmek mümkündür.

Ortodontik tedavi sırasında günde en az bir kez diş ipi kullanmanız gerekir. Diş telleriyle yapmak biraz zor olsa da, diş ipi ve diş ipi hattı arasında diş ipi almanıza yardımcı olabilecek, diş ipi ve diş ipi gibi bazı özel ürünler mevcuttur. Diş hekimi personeli, braketler takıldığında uygun fırçalama ve diş ipi teknikleri gözden geçirir - fakat herhangi bir sorunuz varsa, sormaktan çekinmeyin!

Durumunuza bağlı olarak, direncinizi artırmak için ofiste veya evde ilave fluorür tedavisi önerilebilir. Mineral iltihabı veya tahrişi kolaylaştırmak için antiseptik bir durulama da önerilebilir.

Tutucunuz varsa, dişlerinizi fırçalarken olduğu gibi günlük fırçalanmalıdır. Bir temizleme çözeltisi önerilebilir - ancak yumuşak plastikleri deforme edebilir ve kullanılamaz hale getireceği için tutacağı üzerine kesinlikle sıcak su koymayın! Ve ağzınızda olmadığında bir kapta daima sakla.

Profesyonel Bakım

Ortodontik tedavi sırasında, dişlerinizin muayene, temizleme ve önleyici bakım ile sağlıklı kalmasını sağlamak son derece önemlidir. Ortodontik tedaviniz, herkesin oynamak için önemli bir role sahip olduğu bir takım çalışmasıdır. Ve takımın sadece bir amacı var: size bir gülümseme kazandırmak.

Ortodonti Ve Diş Hijyeni