Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Ortodontik tedavi sonrası bakım

Ortodontik tedavi sonrası bakım

Bir gün çok uzak olmayan bir gelecekte, braketleriniz kesilecek. Birkaç dakika içinde bantlardan ve braketlerden kurtulacaksınız, istediğiniz şeyi yiyebiliyorsunuz ve dili pürüzsüz, temiz dişler üzerinde çalıştırıyorsunuz. Ancak, bu mutlu olayda bile, lütfen ortodontik tedaviyi henüz tamamlamadığınızı unutmayın: Bir sonraki aşamaya, yani retansiyona henüz yeni başlıyoruz.

Tutulma, tipik olarak, tutucu olarak adlandırılan bir ortodontik cihaz takmayı içeren kritik bir takip aşamasıdır. Bunların hepsi ısmarlama yapılmış birkaç farklı tutucu mevcuttur.

Eğer dişleriniz doğruysa, neden bir bakıma ihtiyacınız var? Basitçe ifade etmek gerekirse, eğer bir şey takmazsanız, dişleriniz oldukları yere geri dönmeye başlarlar!

Dişler çene kemiğine sıkı bir şekilde oturmaz, bunun yerine periodontal ligament adı verilen bir fiber ağı sayesinde yerinde tutulurlar. Taşındıktan sonra, periodontal bağın yeni pozisyona ayarlanması birkaç ay alır. Yeni gülücüğünü korumak ve almak için harcadığınız her zaman, çaba ve paradan dolayı israf etmeyi istemiyorsanız, tutucunuzu anlatıldığı gibi takmanız esastır.

Tutucu takılması genellikle braket kaldırılmasıyla aynı gün olur. Dişleriniz iyice temizlendikten sonra, dişlerinizin ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek ve dişlerinin ne kadarını geliştirdiğini görmek için başka bir dizi röntgen ışını ve / veya ısırık izi uygulanabilir. Ardından, sizin için hazır tutulacaktır.

Üç Tip Retainer

Bugün elde bulunan üç temel tür var; Her biri belirli durumlarda en iyi sonucu alır. En yaygın olanı, dişlerini tutan bir telle, ağzınıza sığacak şekilde biçimlendirilmiş akrilikten ince, dil şeklindeki bir parça olan "Hawley" tutacağıdır. Hawley tutucusu basit, dayanıklı ve kolayca çıkarılır. Plastik kemer için farklı renk ve desenler seçerek kişiselleştirmek bile mümkündür.

Tutucunun bir diğer popüler tarzı, Invisalign® tepsi sistemine benzeyen açık hizalama türüdür. Bu tutucular, dişlerinizin üzerine tam olarak oturacak şekilde tasarlanmış ince, şeffaf plastikten ısmarlama yapılmıştır. Onların temel avantajı, görünmez oldukları ve tel göstermemeleridir. Bu tutucuların çıkarılması da kolaydır, ancak Hawleys'ten biraz daha dayanıklı olabilirler. Diş taşlaması gibi belirli koşulları olan hastalar için önerilmez.

Son olarak, sabit tutucular bazı insanlar için, özellikle alt ön dişlerde bir seçenek olabilir. Adından da anlaşılacağı üzere, kullanıcı tarafından çıkarılmamaktadır ancak görünür değildirler. Lingual braketler gibi, bu sistem dişlerin dili tarafına bağlanan bir tel kullanır. Aylarca veya daha uzun süre yerinde kalabilir. Bu tip tutucu bazen, dişlerin eski pozisyonlarına dönme riski yüksek olduğunda önerilir.

Ortodontik tedavi sonrası bakım