Türkçe

Telefon
+90 312 446 6739

Kozmetik Diş Eti Ameliyatı

Kozmetik Diş Eti Ameliyatı

İdeal bir gülümsemeyi bir çok unsur var; ilk akla gelenler parlak, sağlıklı görünümlü dişlerdir. Ancak bu dişleri çevreleyen ve destekleyen dişeti dokusu, gülümsemenin ne kadar çekici görüneceği konusunda da büyük bir rol oynamaktadır.

Dişeti dokusu ile ilgili çeşitli kozmetik sorunlar var. Örneğin, gülüşünüz "dişetleri" görünebilir - yani gülümsediğinizde diş eti dokusunu çok fazla gösteriyor gibi görünürsünüz veya dişleriniz çok kısa görünür. Bazen bunun tersi bir problem var - dişleriniz çok uzun görünüyor, çünkü diş eti dokusu bir anda örtülmüş olan diş kökü yüzeylerini açığa çıkararak geriye çekildi. Veya, pürüzlü bir dişeti çizgisine sahip olabilirsiniz, yani dişeti dokuları dişlerin bir kısmını diğerlerinden daha fazla kaplar. Tüm bu kozmetik diş eti problemleri dişhekimliği ofisinde yapılan kozmetik işlemlerle başarıyla tedavi edilebilir.

Kozmetik Dişeti Sorunları

Fazla doku. Sakıncalı bir gülümseme, diş tacının üst yüzeyini normalden daha emaye yüzeyini saran aşırı diş eti dokusundan kaynaklanabilir. Durum buysa, diş yüzeyini daha fazla ortaya çıkarmak için dişeti dokusunun (ve bazen az miktarda kemik dokusunun) çıkarıldığı "taç uzatma" olarak bilinen bir prosedür uygulanabilir.

Çekilen Dişetleri. Bazen dişetleriniz küçülebilir (geriye çekilebilir), diş köklerinin bir bölümünü açığa çıkarabilir. Emaye kaplamaya sahip olmayan kök yüzeylerin dişlerin taçlarına göre daha sarı renkte görünmesi eğiliminde olduğu için kozmetik bir soruna neden olur. Ayrıca, maruz kalan kökler soğuk veya dokunmaya karşı daha duyarlı olabilir ve çürüme riski daha yüksek olabilir. Açıkta kalan kökleri kapatmak için çeşitli diş eti aşılama işlemleri vardır; bunların hepsi ağızdaki bir bölgede diğerine gingival (dişeti) doku taşımaktır. Örneğin, kökler aynı tip ağzınızın çatısından gelen doku ile kaplanabilir; veya bitişik (yakın) doku, maruz kalan bir kökün üstünü örtecek şekilde taşınabilir. Bazen başka bir donörün laboratuarda işlenmiş dokusu bile kullanılabilir. Bu seçeneklerin tümü sizinle daha ayrıntılı olarak görüşülebilir.

Düzensiz Tutkal Hattı. Bazı dişlerin diğerlerinden daha fazla doku ile kaplandığı pürüzlü bir dişeti çizgisine sahipseniz, genellikle çok hoş bir etki için dokuyu yeniden şekillendirmek mümkündür. Bu, geleneksel olarak cerrahi bir neşter veya daha yeni diş lazer teknolojisi ile yapılabilir. Bir lazerin avantajı, dokuyu şekillendirirken sızdırmaz hale getirmesidir, bu da işlemi daha rahat hale getirir ve daha kısa bir iyileşme süresi gerektirir.
 

Kozmetik Diş Eti Ameliyatı